ثبت شرکت

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

مزایای ثبت شرکت چیست ؟ هرکسی می‌تواند روزی تصمیم بگیرد که شرکت خودش را راه‌اندازی کند. تنها کاری که لازم است انجام دهد ارائه محصول یا خدماتی است که به اصطلاح برای وی سودآوری داشته باشد. اگرچه می توان بدون ثبت شرکت هم در دنیای تجارت به فعالیت ادامه داد اما بنابر دلایل متعدد ثبت شرکت انتخاب هوشمندانه ای ست زمانی که کسب و کار خودتان را راه‌اندازی می کنید، ممکن است در ابتدا ثبت شرکت چندان مهم به نظر نرسد اما اگر می خواهید از مزایای پرداخت مالیات، حفظ سرمایه و توسعه فعالیتهایتان برخوردار شوید به موضوع ثبت شرکت جدی تر نگاه کنید. از نگاه حرفه ای، ثبت شرکت یعنی رسمی سازی فعالیت تجاری تان از سایر دلایل ثبت شرکت می توان به محافظت از برند، مدیریت هزینه ها و کسب اعتبار اشاره کرد. با ثبت شرکت می توانید از نام شرکت تان محافظت کنید. هیچ فرد دیگری نمی‌تواند شرکتی با نام شرکت شما ثبت کند. تصور کنید شرکت دیگری با نام شما فعالیت داشته باشد و شما هم شرکت خود را ثبت نکرده باشید در این صورت مشتریان به کدام یک اعتماد می کنند؟ از سوی دیگر با ثبت شرکت در برخی موارد شما از مصونیت قانونی برخوردار می شوید و مسئولیت فردی متوجه شما نخواهد بود. به علاوه با ثبت شرکت راحت تر می توانید از بیمه های تجاری برخوردار شوید یا سرمایه گذاران را جذب کنید زیرا انها می دانند شما به شخصه مسئول بقای شرکت نیستید. یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت این است که حتی اگر شما بیمار شوید یا فوت کنید باز هم شرکت به فعالیت خود ادامه خواهد داد. یک شرکت ثبت شده در اصل یک نهاد با ماهیت خاص خود است بنابراین فرد دیگری می‌تواند آنرا در اختیار بگیرد و اداره کند یا بفروشد. از دیگر مزایا و دلایل ثبت شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- افتتاح حساب بانکی تجاری

- برخورداری از وام و منابع مالی

- کسب اعتماد -معاملات سودمند

- سفر تجاری به سایر کشورها

30

ثبت شركت با مسئوليت محدود

شركت با مسئوليت محدود شركتي است كه بين دو يا چند نفر براي امور تجارتي تشكيل شده و هريك از شركاء بدون اينكه سرمايه به سهام يا قطعات سهام تقسيم شده باشد فقط تا ميزان سرمايه خود در شركت مسئول قروض و تعهدات شركت است. در اسم شركت بايد عبارت (با مسئوليت محدود) قيد شود و الا آن شركت در مقابل اشخاص ثالث شركت تضامني محسوب و تابع مقررات آن خواهد بود.

ثبت شرکت سهامی

شركت سهامي شركتي است كه سرمايه آن به سهام تقسيم شده و مسئوليت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمي سهام آنها است. شركت سهامي شركت بازرگاني محسوب مي شود ولا اينكه موضوع عمليات آن امور بازرگاني نباشد.

شركت سهامي به دونوع تقسيم مي شود:

نوع اول - شركتهائي كه موسسين آنها قسمتي از سرمايه شركت را ازطريق فروش سهام به مردم تامين مي كنند. اينگونه شركتها شركت سهامي عام ناميده مي شوند.
نوع دوم - شركتهائي كه تمام سرمايه آنها درموقع تاسيس منحصرا توسط موسسين تامين گرديده است. اينگونه شركتها، شركت سهامي خاص ناميده مي شوند.

ثبت شركت مختلط سهامي

شركت مختلط سهامي شركتي است كه در تحت اسم مخصوصي بين يك عده شركاء سهامي و يك يا چند نفرشريك ضامن تشكيل مي شود. شركاء سهامي كساني هستند كه سرمايه آنها بصورت سهام يا قطعات سهام متساوي القيمه درآمده و مسئوليت آنها تا ميزان همان سرمايه است كه در شركت دارند. شريك ضامن كسي است كه سرمايه او بصورت سهام درنيامده و مسئول كليه قروضي است كه ممكن است علاوه بردارائي شركت پيدا شود درصورت تعدد شريك ضامن مسئوليت آنها در مقابل طلبكاران و روابط آنها با يكديگر تابع مقررات شركت تضامني خواهد بود. دراسم شركت بايدعبارت ( شركت مختلط) و لااقل اسم يكي از شركاء ضامن قيد شود.

ثبت شركت نسبي

شركت نسبي شركتي است كه براي امور تجارتي در تحت اسم مخصوص بين دو يا چند نفر تشكيل و مسئوليت هر يك ازشركاء به نسبت سرمايه اي است كه در شركت گذاشته. دراسم شركت نسبي عبارت ( شركت نسبي ) و لااقل اسم يك نفراز شركاء بايد ذكرشود در صورتي كه اسم شركت مشتمل بر اسامي تمام شركاء نباشد بعد از اسم شريك يا شركائي كه ذكرشده عبارتي ازقبل "شركاء" و "برادران " ضروري است.

ثبت شركت تضامني

شركت تضامني شركتي است كه در تحت اسم مخصوص براي امور تجارتي بين دو يا چند نفر با مسئوليت تضامني تشكيل مي شود، اگر دارائي شركت براي تاديه تمام قروض كافي نباشد هر يك از شركاء مسئول پرداخت تمام قروض شركت است. قراري كه بين شركاء برخلاف اين ترتيب داده شده باشد در مقابل اشخاص كان لم يكن خواهد بود.
در اسم شركت تضامني بايد عبارت ( شركت تضامني ) ولااقل اسم يك نفر از شركاء ذكر شود. در صورتي كه اسم شركت مشتمل بر اسامي تمام شركاء نباشد بايد بعد ازاسم شريك يا شركائي كه ذكرشده است عبارتي از قبيل (و شركاء) يا (و برادران ) قيد شود.

موسسه حقوقی آرتا پیشرو آریا مشاور و وکیل شما جهت انجام امورعقد قرارداد

ارتباط با ما